ارزیابی و کنترل صدا در کمپرسور اسکرو اطلس کوپکو

ارزیابی و کنترل صدا در کمپرسور اسکرو اطلس کوپکو

افرادی که از کمپرسور استفاده می‌کنند، معمولاً به دنبال روش‌هایی برای کاهش صدای آن هستند. کمپرسورها در مقایسه با سایر دستگاه‌های که روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم از نظر آلودگی صوتی چندان آزاردهنده نیستند. اما قطعاً کار کردن با دستگاهی که صدای کمتری دارد، آرامش شما را هنگام کار بالاتر می‌برد. در این مقاله قصد داریم روش‌هایی را برای کنترل صدا در کمپرسور اسکرو اطلس کوپکو ارائه کنیم. اگر از این دستگاه استفاده می‌کنید خواندن این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.

برای اطلاعات بیشتر درباره اطلس کوپکو کلیک کنید.

معرفی کمپرسور اسکرو اطلس کوپکو

کمپرسور اسکرو اطلس کوپکو یکی از انواع کمپرسورهایی است که برای تولید هوای فشرده در صنایع مختلف به کار می‌رود و مکانیزم عملکردی آن به صورت روتاری یا دورانی است. این کمپرسور در اصطلاحی دیگر به کمپرسور باد نیز شناخته می‌شود، اغلب در ظرفیت‌های بالا برای تولید هوای فشرده مورد استفاده قرار می‌گیرد و از لحاظ کیفیت و ساختار، یک سر و گردن از نمونه‌های دیگر بالاتر است.

کمپرسور اسکرو اطلس کوپکو در انواع روغنی یا بدون روغن تولید می‌شود و هر مدل آن به واسطه ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد، در صنایع مربوطه مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما به طور کلی ویژگی‌های کمپرسور اسکرو برند اطلس کوپکو به شرح زیر است.

معرفی کمپرسور اسکرو اطلس کوپکو
معرفی کمپرسور اسکرو اطلس کوپکو
  • این کمپرسورها در حداکثر فشار کاری هیچ نوسانی ندارد.
  • کم حجم است و در مقایسه با کمپرسورهای دیگر فضای کمتری را اشغال می‌کند.
  • هنگام کار لرزش بسیار کمتری دارد.
  • تراکم نشتی در آن بسیار کم است.
  • نسبت به ظرفیت کمپرسور، میزان مصرف انرژی کمتری دارد.
  • می‌تواند به مدت طولانی کار کند بدون اینکه با کمترین مشکلی مواجه شود.
  • نصب و راه‌اندازی آن به راحتی و در کمترین زمان ممکن صورت می‌گیرد.
  • به دلیل جریان یکنواخت، ظرفیت هوادهی و راندمان فوق العاده بالایی دارد.
  • در کمپرسورهای اسکرو اطلس کوپکو قطعات درگیر و تحت اصطکاک در مقایسه با سایر کمپرسورها بسیار کمتر است و در نتیجه دستگاه مدت زیادی عمر می‌کند و به تعمیرات خاصی نیاز ندارد.

علت تولید صدای زیاد در کمپرسور چیست؟

کمپرسور هوا وسیله بسیار کاربردی است که به منظور تامین انرژی لازم برای ابزار آلات بادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه انواع مختلفی دارد و در مدل‌های مختلف توسط تولید کنندگان متعددی در سراسر کشور یا حتی جهان تولید می‌شود. انواع کمپرسورها به میزان ۷۰ تا ۹۰ دسیبل صدا تولید می‌کنند. اگر این میزان صدا از ۶۵ سیبل کمتر باشد، دستگاه شما جزو دستگاه‌های سایلنت یا بی‌صدا است و در صورتی که بیشتر از ۸۵ دسیبل صدا تولید کند در دسته کمپرسورهای پر صدا قرار می‌گیرد.

حتما بخوانید  معرفی فیلتر های کمپرسور اسکرو های اطلس کوپکو
علت تولید صدای زیاد در کمپرسور چیست؟
علت تولید صدای زیاد در کمپرسور چیست؟

خوشبختانه کمپرسور اسکرو اطلس کوپکو از آن دست کمپرسورهایی است که ضمن عملکرد عالی و مطلوب صدای بسیار کمی را در هنگام کار تولید می‌کند. اما افرادی که حتی به همین صدای کم حساس هستند و قصد دارند این میزان صدای کم را نیز کنترل کنند. از جمله روش‌های کاهش صدای کمپرسور هوا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

استفاده از گوشگیر و گوشی‌های ضد صدا

یکی از راه‌هایی که می‌توان برای کاهش صدای کمپرسور هوا در نظر گرفت، استفاده از گوش گیر یا گوشی‌های ضد صدا است. شما می‌توانید زمانی که با این دستگاه‌ها کار می‌کنید یا در نزدیکی این تجهیزات هستید از گوشی‌های محافظ کمک بگیرید. به این ترتیب از گوش‌های خود در برابر خطرات احتمالی محافظت می‌کنید و با مشکلاتی که ممکن است در آینده ازعدم توجه به این موضوع گریبان‌گیر شما شود جلوگیری کنید.

انتقال کمپرسور به فضایی دور از محیط کار

از دیگر راه‌هایی که می‌تواند شما را از سر و صدای کمپرسورها رها کند، انتقال این دستگاه به یک فاصله دور از محل کار است. اما به این موضوع دقت کنید محیطی که قرار است کمپرسور را در آن قرار دهید از نظر شرایط آب و هوایی مناسب باشد و به مرور زمان آسیبی به دستگاه وارد نشود. دور کردن کمپرسور از محیط کار تا ۳۰ درصد صدای دستگاه را کاهش می‌دهد.

استفاده از جعبه هی عایق صدا

یکی از راه‌های بسیار کاربردی برای کاهش صدای کمپرسور اسکرو اطلس کوپکو، قرار دادن این دستگاه درون جعبه عایق صدا است. شما می‌توانید یک جعبه چوبی را متناسب با ابعاد و اندازه کمپرسور تهیه کنید و قسمت‌های داخلی و خارجی آن را با استفاده از وسایل عایق کننده صدا به خوبی پوشش بدهید. به طور مثال ورق‌های پلای وود یا فوم‌های پوشاننده انتخاب مناسبی برای پوشش بخش‌های داخلی و خارجی جعبه کمپرسور هستند. در این روش باید حواستان به خروجی لوله و کابل برق باشد و برای آن سوراخ‌های مناسبی را در نظر بگیرید.

حتما بخوانید  تعمیر و نگهداری کمپرسور های اطلس کوپکو

استفاده از پرده عایق صدا

پرده‌های عایق صدا از دیگر وسایلی هستند که می‌توانید برای کنترل صدا در کمپرسور اطلس کوپکو از آن استفاده کنید. شما می‌توانید کمپرسور را درون یک محفظه قرار دهید و دور تا دور دیواره‌های آن را با استفاده از پرده عایق صدا به خوبی بپوشانید به این ترتیب بخش زیادی از صدای دستگاه را کاهش می‌دهید.

استفاده از عتیق صوتی فوم در اطراف کمپرسور

در کنار گزینه‌های متعددی که برای کنترل صدا در کمپرسور اسکرو اطلس کوپکو معرفی شدند می‌توانیم به فوم‌های عایق صوتی اشاره کنیم. شما می‌توانید این فوم‌ها را در اطراف دیواره‌های کمپرسور یا سایر وسیله‌هایی که به دلیل سر و صدای زیاد باعث آزردگی خاطرتان می‌شوند قرار بدهید و به این ترتیب فرکانس بالای صدا خیلی راحت پایین بیاورید.

در میان انواع روش‌های گفته شده، فوم‌های عایق صدا بهترین گزینه برای عایق صدا محسوب می‌شوند که از آن‌ها در سالن‌های تمرین، استودیوهای ضبط خانگی و… استفاده می‌کنند. شما می‌توانید در بخش‌هایی از دستگاه که بیشترین میزان صدا را فوم‌های بیشتری قرار دهید و به این ترتیب صدا را به شکل قابل ملاحظه‌ای پایین بیاورید.

سخن پایانی

کمپرسور اسکرو وسیله‌ای برای تولید هوای فشرده است که در صنایع گوناگون به کار گرفته می‌شود. این دستگاه عملکردی دورانی یا روتاری دارد و در مقایسه با سایر کمپرسورها صدای بسیار کمی را به هنگام کار تولید می‌کند که همان میزان صدای اندک هم برای بسیاری افراد آزاردهنده است. در این مقاله سعی کردیم روش‌هایی را برای ارزیابی و کنترل صدا در کمپرسور اسکرو اطلس کوپکو به شما همراهان گرامی معرفی کنیم که از جمله آن‌ها می‌توان به استفاده از گوشگیر یا گوشی‌های ضد صدا، انتقال کمپرسور در محلی خارج از محل کار، قرار دادن کمپرسور در جعبه عایق، استفاده از فوم‌های عایق صدا یا استفاده از عایق صدای پرده‌ای اشاره کنیم. شما می‌توانید به تناسب شرایطی که دارید، یکی از این روش‌ها را استفاده کنید و به این ترتیب صدای دستگاه را آن طور که انتطار دارید پایین بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *