معرفی انواع قطعات کنترلرهای اطلس کوپکو

کنترلر اطلس کوپکو (MK5) گرافیک پلاس ATLAS COPCO ELEKTRONIKON® Mk5 GRAPHIC PLUS CONTROLLER 1900 5200 22

در این مقاله قصد داریم نگاهی به تاریخچه کنترل های دستگاه اطلس کوپکو بندازیم و به بررسی نسل های آنها بپردازیم .
شرکت اطلس گوپکو با قدمت 150 سال توانست در سراسر جهان محصولات خود را عرضه کنه، یکی از محصولات اطلس کوپکو کمپرسور های اسکرو اویل اینچکت و اویل فری می باشد. در نسل اول تولید این محصولات تمامی دستگاه به صورت آنالوگ کنترل میشد. دستگاهی با مدل 4 زقمی مانند 1210 که دو عدد دوم نشانگر فشار دستگاه بوده این محصولا تا قبل از سال 1987 عرضه میشد.

معرفی انواع قطعات کنترلرهای اطلس کوپکو

کنترلرها وظیفه نمایش و کنترل فرآیندهای کمپرسور را بر عهده دارند. قبل از استفاده از کنترلرها در دستگاه‌های کمپرسور، فعالیت در این دستگاه ها به طور کامل آنالوگ بود. اما از سال ۱۹۸۷، دستگاه‌های کمپرسور اطلس کوپکو سیستم آنالوگ خود را با کنترلرها جایگزین کردند. کنترلرهای الکترونیکی MK1 و MK2 اولین نسل های تولید شد‌ه از کنترلرهای جدید هستند.

در سیستم های قدیمی، انداز‌‌ه‌گیری میزان دما و فشار موجود در کمپرسور به وسیله دستورهای لود و آنلود سوییچ های دما و فشار بررسی می شد و به واسطه تیغه‌های موجود به سیستم فرمان تابلوی برق منتقل می‌شد. کنترلرهای کمپرسور اطلس کوپکو به صورت پنج نسل تا MK5 تولید و روانه بازار شدند.

آشنایی با قسمت های مختلف کنترلرهای کمپرسور

  • نمایشگر و کیپد کنترلر : به وسیله نمایشگر و کیپد می توان اطلاعات مورد نظر و مهم را در صفحه ای مجزا به طور کامل دریافت و تحلیل کرد.
  • خروجی ها : در بخش خروجی های موجود در این دستگاه؛ رله هایی با گنجایش 230 ولت وجود دارد که دستورهای کنتاکتور مثل، ستاره، شیر برقی، اتودرین و موارد دیگر را به مبدا مورد نظر ارسال می کنند.
  • اینترلاک کنترلر : این قطعات به عنوان مدارهایی برای محفاظت از دستگاه مورد استفاد‌ه قرار می گیرند. برای مثال می توان به قطعاتی همچون کنترل فاز، سوییچ اندازه گیری فشار و دما، دکمه اضطرار و موارد دیگر که برخی از آن ها در صورت قطع اتصال مسیر دستور خاموشی به کمپرسور به وسیله کمپرسور صورت می گیرد.
  • ورودی آنالوگ دستگاه : ورودی های موجود در دستگاه به طور کلی می تواند سنسورهای موجود در کمپرسور مانند سنسور دما، سنسور فشار، سنسور اختلاف فشار و موارد دیگر هستند که وظایف مختلفی همچون اندازه گیری فشار و میزان هوای ورودی می باشد.
حتما بخوانید  آشنایی با اجزای درایر تبریدی و کاربردهای آن

برنامه ریزی برای کنترلرها

زمانی که یک کنترلر برای کمپرسور خود تهیه می شود باید برنامه های مورد نظر را مطابق با دستگاه برای کنترلر تعریف کرد. در حقیقت کنترلر ها برنامه های پیش فرضی دارند اما برای استفاده مخصوص برای هر دستگاه باید طبق استانداردهای آن دستگاه پروگرام شوند. به عنوان مثال امکان دارد یک کنترلر الکترونیکون MK4 برای چند کمپرسور کارایی داشته باشد. کمپرسورهایی مانند اویل اینجکت، اویل فری و درایر تبرید، جذبی و.. می توانند از یک کنترلر استفاده کنند.

آشنایی با حافظه فلش

قبل از آشنایی با نرم افزار و سخت افزار کنترلر باید بدانیم برنامه ای که برای آن تعریف می شود در چه قسمتی ثبت می شود. تمام اطلاعات و برنامه ای که برای یک کنترلر مطابق با دستگاه ثبت می شود؛ در قسمت حافظه فلش ثبت می شود؛ پس زمانی که با روشن شدن صفحه کنترلر کدهای خطا و اخطارهایی بر روی نمایشگر نشان داد‌ه می شود ایراد و اختلال در حافظه فلش و برنامه ی ثبت شد‌ه است. در این صورت کنترلر باید توسط یک متخصص با تجربه بررسی شود تا علت را تشخیص دهد. معمولا به یکی از دلایل زیر ممکن است حافظه کنترلرها دچار اختلال شود.

  1. استهلاک قطعه به مرور زمان
  2. نوسانات شدید و ناگهانی در دستگاه
  3. مشکلات تغذیه و موارد دیگر

در صورت بروز این مشکل حتما باید به متخصص در این زمینه مراجعه شود تا عیب یابی به شکل کامل و صحیح انجام شود تا در صورت نیاز قطعه تعمیر یا تعویض شود. لازم به ذکر است که در صورت تعویض قطعه باید برای قطعه جدید مجدد برنامه را ثبت کرد.

حتما بخوانید  علت وجود روغن در خروجی کمپرسور و خط هوای فشرده

نحوه پروگرام دادن به کنترلرهای اطلس کوپکو

شرکت اطلس کوپکو با سابقه ای ویژه و درخشان در زمینه تولید و فروش کمپرسور و قطعات مختلف این دستگاه با بالاترین کیفیت ممکن یکی از پیشگامان عرضه این محصولات محسوب می شود. این برند معتبر با ارائه پروگرام مخصوص کمپرسور که در انحصار مطلق این شرکت است؛ به صورت ارائه دانگل و پنل مرتبط با آن، هر سال بخش نرم افزار مرتبط را رجیستر می کند و توان برنامه ریزی های خاص برای کنترلرها را دارد که این یک ویژگی منحصر به فرد برای این برند محسوب می شود.

سخن پایانی

شرکت اطلس کوپکو یکی از معتبرترین برندهای موجود در بازار است که قطعات بسیار با کیفیتی به مشتریان ارائه می دهد. تنها نکته خرید این قطعات، مراجعه به مراکز معتبر است تا خریدی باکیفیت را تجربه کنید. کنترلرهای این برند با توجه به قابلیت های ویژه ای که دارد می تواند کارایی بسیار مناسبی برای دستگاه به همراه داشته باشد. اگر میخواهید با کد خطای کنترلر اطلس کوپکو آشنا بشوید کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *