تعمیر و نگهداری کمپرسور های اطلس کوپکو

تعمیر و نگهداری کمپرسور اطلس کوپکو

کمپرسورها ابزار قدرتمندی هستند که استفاده از آن‌ها در برخی صنایع بسیار حیاتی است. این ابزارها در صنعت نفت، کارخانه‌های فرآوری مواد شیمیایی، داروسازی و صنایع سنگین کاربرد گسترده‌ای دارند و کمپرسورهای اطلس کوپکو به‌دلیل کیفیت بالا در این صنایع بسیار محبوب و پرطرفدارند. 

هدف کمپرسورهای اطلس کوپکو این است که بهترین عملکرد را متناسب با نیازهای هر صنعت ارائه دهند و در عین حال حداقل انرژی را مصرف کنند و در نتیجه گرما و اصطکاک کمتری ایجاد شود. با این‌حال ک اطلس کوپکو نیز مانند دیگر کمپرسورها نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم دارند.

 به‌همین خاطر در این مطلب چک‌لیستی از مراحل تعمیر و نگهداری کمپرسور و قطعات اطلس کوپکو را جمع‌آوری و ارائه کرده‌ایم تا براساس آن‌ها بتوانید عملکرد مطلوب دستگاه‌ را همیشه حفظ کنید.

چرا تعمیر و نگهداری کمپرسورهای اطلس کوپکو مهم است؟

قبل از این‌که به سراغ چک لیست تعمیر و نگهداری کمپرسورهای اطلس کوپکو برویم، اجازه دهید به این پرسش پاسخ دهیم که چرا نگهداری و تعمیر کمپرسور و قطعات اطلس کوپکو مهم است؟ 

کمپرسورها نقش مهمی در فرآیندهای مختلف صنعتی برعهده دارند و نیروی مورد نیاز ماشین‌آلات و تجهیزات را تامین می‌کنند. بی‌توجهی به نگهداری و تعمیر کمپرسورها می‌تواند عواقب شدیدی داشته باشد و منجر به خرابی غیرمنتظره، کاهش تولید و حتی خطرات ایمنی نیز بشود.

این در حالی است که نادیده گرفتن سلامت و عملکرد حتی یک جزء از قطعات کمپرسور می‌تواند هزینه‌ی قابل‌توجهی برای تعمیرات در پی داشته باشد. در واقع بدون تعمیر و نگهداری، ممکن است با مشکلات مکرر عملکرد مواجه شوید که در روند تولید و فعالیت‌تان به‌شدت تأثیرگذار خواهد بود. 

البته بزرگترین مزیت تعمیر و نگهداری صحیح از کمپرسورهای اطلس کوپکو این است که باعث افزایش طول عمر و کارآیی دستگاه و کل سیستم می‌شود و کاهش گرما، لرزش و آلودگی صوتی را نیز در پی دارد.

هر چند وقت یکبار کمپرسور نیاز به سرویس دارد؟

سرویس منظم کمپرسورها کلید حفظ امنیت، عملکرد و طول عمر آن است. با توجه به دستورالعمل‌های تعیین‌شده توسط سازندگان کمپرسورهای اطلس کوپکو، باید سرویس بعد از هر 2 هزار ساعت کار انجام شود. با این‌حال بسته به سطح فعالیت دستگاه بهترین زمان برای بررسی، سرویس و تعمیر کمپرسور و قطعات اطلس کوپکو هر 6 یا 9 ماه یکبار است.

این در حالی است که اگر متوجه کاهش عملکرد کمپرسور شدید یا احساس کردید که چیزی درست کار نمی‌کند، نباید تا زمان رسیدن تاریخ سرویس یعنی دو هزار ساعت صبر کنید زیرا احتمال دارد عوارض بیشتری در عملکرد اجزا و قطعات کمپرسور ایجاد شود.

چک لیست تعمیر و نگهداری کمپرسور های اطلس کوپکو

چک لیست تعمیر و نگهداری کمپرسور باید شامل تمام اقدامات نگه‌داری پیشگیرانه به همراه دستورالعمل‌های دقیق در مورد نحوه انجام هر عملکرد باشد. همچنین باید راهنمای مرجعی برای کلیه قطعات اطلس کوپکو، اطلاعات ایمنی و روش‌های عملیاتی را ارائه دهد.

حتما بخوانید  تفاوت اصلی کمپرسورهای اسکرو اویل فری و اسکرو اویل اینجکت چیست؟
تعمیر و نگهداری کمپرسور های اطلس کوپکو
تعمیر و نگهداری کمپرسور های اطلس کوپکو

وجود یک چک لیست به کاربران کمک می‌کند تا فعالیت‌های مورد نیاز برای تعمیر و نگه‌داری کمپرسور را به‌طور موثر و دقیق انجام دهند. بنابراین برای انجام بهتر تعمیر و نگهداری کمپرسور اطلس کوپکو، نکات زیر را دنبال کنید:

همیشه دفترچه راهنمای دستورالعمل‌ها را مطالعه کنید

بهترین راه برای مراقبت و نگه‌داری از کمپرسورهای اطلس کوپکو این است که دفترچه راهنمای خرید آن را بخوانید و طبق آن عمل کنید. این باید اولین نکته‌ای باشد که قبل از شروع استفاده از کمپرسور آن را انجام دهید. نکاتی که برای تعمیر و نگهداری از قطعات اطلس کوپکو نیاز دارید در این دفترچه ارائه می‌شود.

رطوبت مخازن را تخلیه کنید

مخزن کمپرسور رطوبت را از هوای فشرده جمع می‌کند؛ به‌ویژه اگر دستگاه در یک محیط مرطوب قرار داشته باشد. بنابراین باید مخزن کمپرسور مرتباً بررسی شود و در صورت وجود مایعات ناشی از رطوبت آن را به‌سرعت تمیز و تخلیه کنید. 

بیشتر کمپرسورها دارای دریچه تخلیه هستند و باید از تخلیه منظم آن‌ها اطمینان حاصل کنید. به‌خاطر داشته باشید که قبل از تخلیه آب، ابتدا هوا را آزاد کنید.

اتصالات را محکم کنید

با گذشت زمان همان‌طور که از کمپرسور استفاده می‌کنید، لرزش آن باعث شل شدن پیچ‌ها، مهره‌ها و اتصالات می‌شود. به‌همین دلیل توصیه می‌شود به‌طور منظم اتصالات قطعات اطلس کوپکو را بررسی کرده و آن‌ها را محکم کنید تا مطمئن شوید که کمپرسور در بهترین حالت خودش کار می‌کند. 

فیلترهای هوا را در صورت نیاز بررسی و تعویض کنید

تجمع شدید گردوغبار و کثیفی در فیلتر هوای کمپرسور ممکن است باعث جذب برخی از این باقیمانده‌ها شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، کمپرسور مجبور می‌شود بیشتر از آنچه که باید کار کند. در نتیجه ظرفیت خروجی ابزار برقی کاهش می‌یابد. بنابراین همیشه به‌طور مرتب فیلترهای هوا را چک کنید و در صورت تجمع شدید گردوغبار، آن‌ها را تعویض کنید.

دریچه های ورودی را تمیز نگه دارید

حداقل هفته‌ای یکبار دریچه‌های ورودی کمپرسورهای اطلس کوپکو را بررسی کنید تا از تمیز بودن آن‌ها مطمئن شوید. جذب خاک و گردوغبار در داخل دستگاه باعث می‌شود کمپرسور به سختی کار کند و بیش از اندازه گرم شود. این وضعیت می‌تواند باعث آسیب به اجزا و قطعات اطلس کوپکو شود. 

حتما بخوانید  دلایل دمای بالای کمپرسور های اسکرو چیست؟

این در حالی است که اگر کمپرسور در یک محیط پرگردوغبار قرار دارد، باید این مسئله را در اولویت قرار دهید. 

روغن کمپرسور را بررسی و تعویض کنید

روغن کمپرسور نقش مهمی در نحوه عملکرد کمپرسورهای اطلس کوپکو دارد. روغن که به‌عنوان یک روان‌کننده و خنک‌کننده در دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند از گرم شدن بیش از حد کمپرسور و همچنین فرسودگی قطعات جلوگیری کند. برای تعویض روغن کمپرسورهای اطلس کوپکو طبق دفترچه راهنما دفعات تعویض روغن و نوع روغن مصرفی را انتخاب کنید.

بررسی روزانه کمپرسور

بررسی روزانه کمپرسور باعث می‌شود تا همیشه از عملکرد مطلوب دستگاه مطمئن شوید. همچنین در صورت بروز مشکل می‌توانید سریعا آن را برطرف کنید. این بررسی روزانه شامل موارد زیر است:

– آیا کمپرسور می‌تواند بدون هیچ‌گونه مانعی دریچه‌ها و فیلترها را خنک کند؟

– سطح روغن کافی و مناسب است؟

– آیا سوئیچ فشار به درستی کار می‌کند؟

– آیا علائم ظاهری و فیزیکی از آسیب به دستگاه وجود دارد؟

– آیا عوامل خارجی مانند آب روی زمین، گرد‌وغبار در هوا، رطوبت بیش از حد وجود دارد که بر عملیات تأثیر بگذارد؟ 

– آیا گیرنده هوا و خشک‌کن فعال است؟

– آیا همه‌ی قطعات در هنگام فعالیت دستگاه به‌خوبی پاسخگو هستند؟

تعمیر کمپرسور هوا
تعمیر کمپرسور هوا

بررسی هفتگی کمپرسورهای اطلس کوپکو 

– سطح روغن را بررسی کنید.

– خنک‌کننده‌ها را تمیز کنید.

– بررسی کنید در دستگاه و قطعات اطلس کوپکو واکنش تراکمی ایجاد نشده باشد. 

– اتصالات و تمسه‌ها را محکم کنید و در موقعیت صحیح قرار دهید. 

– دما را بررسی کنید.

– آمپر و ولتاژ را چک کنید

– اعداد روی مانیتور کمپرسور مانند هوا، روغن، آب، دما و فشار را بررسی کنید.

– وضعیت شلنگ‌ها را بررسی کنید.

جمع بندی

تعمیر و نگهداری کمپرسور از زمان انقلاب صنعتی یک حوزه حیاتی برای صنایع مختلف بوده است. 

مانند هر ابزار برقی دیگری، کمپرسور نیز باید به طور منظم بررسی و نگهداری شود. تعمیر و نگهداری منظم کمپرسور هوا برای استفاده حداکثری از آن و هزینه‌ای که برای خرید آن پرداخت کرده‌اید، بسیار ضروری است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *