معرفی انواع قطعات کمپرسور اطلس کوپکو

قطعات اطلس کوپکو

انتخاب و خرید فیلتر هوا کمپرسور به یک سری آگاهی های لازم نیاز دارد. چرا که فیلتر هوای با کیفیت و مرغوب روی بازدهی کمپرسور بسیار تاثیر گذار است. ما در این مطلب قصد داریم ضمن ارائه مطالب مفید در این زمینه شما را در خرید فیلتر هوا کمپرسور یاری کنیم. طوری که بتوانید با خرید جنس مرغوب و مقرون به صرفه هزینه های اضافی را کاهش دهید.

آشنایی با قطعات مختلف کمپرسور و برندهای مختلف در زمینه خرید قطعات شما را یاری خواهد کرد. امروزه با  جستجوی ساده در اینترنت تامین کننده های متعددی در زمینه فراهم نمودن قطعات کمپرسور فعالیت دارند. اما شما باید با آگاهی کامل، از تامین کننده ای معتبر و خوشنام قطعات مورد نیاز را تهیه کنید. برخی از فروشگاه ها قطعات کمپرسور را با قیمت های ارزان در اختیار مشتریان قرار می دهند اما از لحاظ کیفیت هیچ کدام از قطعات قابل استفاده نیستند. بنابراین دقت در خرید قطعات یدکی کمپرسور امری ضروری است. شما می توانید پیش از خرید لوازم یدکی کمپرسور در مورد هر یک از قطعات با کارشناسان فروش صحبت کنید.

کمپرسور روی وسایل گوناگون اعم از شیلنگ، باد پاش و … نصب شده و به عنوان لوازم جانبی لوازم مختلف کاربرد دارد. فیلتر هوا از جمله قطعات مفید و کاربردی کمپرسور است. به طوری که عدم وجود آن در عملکرد کمپرسور اختلال ایجاد می کند. این قطعه مانع از ورود گرد و غبار و روغن شده و هوای خارج شده از کمپرسور را خشک می کند. در واقع فیلتر هوا پیش از ورود هوا به موتور آن را تصفیه کرده و مانع از ورود گرد و غبار به داخل موتور می شود. این قطعه پس از گذشت بازه زمانی به تعویض نیاز داشته و در صورت عدم تعویض به موقع می تواند کارایی کمپرسور را با مشکل مواجه کند. لازم به ذکر است که عدم وجود فیلتر هوا موجب ورود ذرات معلق در هوا شده و کمپرسور را از کار خواهد انداخت.

خرید قطعات کمپرسور

موتور، رله استارت، شیر یکطرفه، سوپاپ اطمینان، درجه، محل تعویض روغن، لاستیک، دسته، کلید قطع کن، شیر تخلیه مخزن، شیر خروجی و فیلتر هوا قطعات مورد نیاز برای ساخت کمپرسور هستند. برای خرید هر یک از قطعات کمپرسور هوا نسبت به کیفیت و معتبر بودن برند مورد نظر اطمینان پیدا کنید. در غیر این صورت با تهیه قطعات بی کیفیت ممکن است به قطعات دیگر نیز آسیب وارد کنید.

ویژگی های فیلتر هوا کمپرسور

فیلتر هوا مانند یک رسیور روی کاهش صدای کمپرسور نیز تاثیرگذار است. این قطعه پرکاربرد مانع از ورود ذرات معلق هوا و هرگونه اشیای خارجی شده و روی افزایش عملکرد کمپرسور نقش بسیار مهمی دارد. در محیط های پر گرد و خاک مانند کارگاه نجاری یا کارگاه کابینت سازی بهتر است هر 6 ماه یک بار فیلتر هوا را بررسی کرده و در صورت نیاز، آن را تعویض کنید. در واقع تعویض به موقع قطعات کمپرسور از اهمیت بالایی برخوردار است.

ضرورت خرید فیلتر هوا کمپرسور

کمپرسور هوا مانند هر وسیله ای از قطعه های گوناگون و لوازم جانبی متعدد تشکیل شده است. هر کدام از قطعات استفاده شده کاربرد خاص خود را داشته و از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است.

فیلتر هوا یک قطعه مهم در کمپرسور بوده و مانند هر قطعه ای در انواع مختلف از برندهای گوناگون در بازار موجود است. این قطعه مهم با قابلیت جداسازی ذرات بسیار ریز حتی اندازه 2 میکرون، مواد ورود را به طور دقیق تصفیه می کند. عدم تعویض به موقع این قطعه موجب کاهش کارایی کمپرسور شده و کمپرسور زودتر خراب می شود.

برخی مکان ها که احتمال مسدود شدن فیلتر هوا در آنجا بیشتر است به توجه بیشتر اپراتور نیاز دارد. تصور کنید اپراتور با وجود مسدود شدن فیلتر هوا به کار کردن ادامه دهد. در چنین شرایطی موتور دستگاه فشار بیش از اندازه ای را تحمل کرده و بعد از مدتی به طور کامل می سوزد. بنابراین به دلیل عدم توجه به سالم بودن فیلتر هوا متحمل پرداخت هزینه های بیشتری خواهید شد. فیلترها انواع مختلفی دارند. با ورود به فروشگاه های مصالح صنعتی انواع مدل فیلتر هوا از جنس آهن و پلاستیک را خواهید دید.

زمان تعویض فیلتر هوا کمپرسور

هر فیلتر هوا کاغذ مخصوصی برای جداسازی ذرات دارد. بهتر است هر ماه یا حداقل سه ماه یک بار کاغذ را از قطعه جدا کنیم و پس از شستشو مجدد آن را در محل مخصوص خود جایگذاری کنیم. چنانچه فیلتر مورد نظر قابل شستشو نیست باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. در صورت عدم تعویض مسلماً تمام منافذ فیلتر بسته شده و موجب کارکرد بیش از حد موتور می شود. ممکن است در چنین شرایطی موتور صدایی خاص تولید کند یا یک سری ایرادات دیگر ایجاد شود.

مزایای تعویض به موقع فیلتر هوا کمپرسور

افزایش طول عمر و افزایش راندمان کاری کمپرسور از مهم ترین مزایای تعویض به موقع فیلتر است. علاوه بر این بهتر است بدانید که کیفیت کمپرسور در گرو دو عامل داخلی و خارجی است. منظور از عامل داخلی، روغن موتور و آب است و منظور از عامل خارجی ذرات ریز گرد و غبار و هوایی است که از طریق فیلتر به داخل کمپرسور جذب می شود.

میکروفیلتر وظیفه جلوگیری از ورود رطوبت و روغن به داخل موتور را دارد. بنابراین وجود فیلتر هوا و میکرو فیلتر در کمپرسور ضروری است. البته عوامل دیگری روی کیفیت کمپرسور تاثیرگذارند. به عنوان مثال قرارگیری فن در جوار کمپرسور، کیفیت هوا درون مخزن را افزایش می دهد.

کاهش آلودگی در محیط از دیگر مزیت های تعویض به موقع فیلتر هوای کمپرسور است. کمپرسور هوا در مکان های عمومی و درمانی مانند دندانپزشکی ها مورد استفاده قرار می گیرد. عدم تمیز بودن هوای خروجی کمپرسور در این مکان ها مشکلات متعددی را به بار خواهد آورد. بنابراین برای استفاده در مکان های این چنینی از میکروفیلترهای بسیار با کیفیت و قوی استفاده می کنند تا از بروز هر گونه آلودگی در محیط جلوگیری کنند. در واقع میکروفیلتر قوی موجب افزایش کیفیت هوای مکان مورد نظر خواهد شد.

حتما بخوانید  انواع شیر آنلودر بر اساس عملکرد | Compressor Unloaders Valves Based on Types

نصب فیلتر کمپرسور هوا

 فیلتر هوا روی موتور کمپرسور هوا قرار می گیرد. بدین ترتیب با روشن شدن موتور، هوا از فیلتر عبور کرده و بعد از وارد شدن به موتور به داخل مخزن منتقل می شود. از جمله اقدامات لازم و ضروری در حفظ و نگهداری پمپ باد کمپرسور توجه به سالم بودن فیلتر هوا است. بنابراین فیلتر هوا کمپرسور باید مرتباً مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت بروز هرگونه ایراد نسبت به رفع مشکل اقدام کنید. علت اهمیت این قطعه تاثیر آن روی عملکرد موتور است. موتور کمپرسور باید هوا را با فشار بالا به داخل مخزن انتقال دهد و در صورت عدم سالم بودن فیلتر این امکان وجود ندارد.

خرید اینترنتی فیلتر هوا کمپرسور هوا

شرکت اطلس تجهیز صنعت آسیا از قوی ترین و معتبرترین تامین کننده قطعات یدکی کمپرسور است. این شرکت دارای تیم حرفه ای با تخصص بالا است و در زمینه عرضه انواع قطعات کمپرسور فعالیت چندین ساله با تجربه فراوان دارد.

شما در صورت نیاز به فیلتر هوا کمپرسور یا هرگونه قطعات دیگر کافی است وارد دسته بندی مربوطه در سایت شوید. انتخاب و خرید اینترنتی بسیار راحت تر از خرید حضوری است. چرا که نام برند و تمام ویژگی های محصول با جزئیات کامل در سایت درج شده است. شما می توانید قیمت محصول و تمام ویژگی های دیگر آن را مورد بررسی قرار دهید و در نهایت با توجه به بودجه و نیاز خود یکی از محصولات را به سبد خرید بیفزایید. امکان پرداخت آنلاین یکی از مزیت های خرید اینترنتی است. علاوه بر این، عدم محدودیت مکان و زمان نیز از جمله مهم ترین مزیت های خرید اینترنتی هر محصول است.

در این مطلب با ارائه ویژگی ها و مزایای فیلتر هوا کمپرسور از اهمیت این قطعه در کمپرسور آگاه شدیم. اگر به هر دلیلی به تعویض فیلتر هوا نیاز داشتید کافی است از طریق سایت اینترنتی atlasairco با تامین کننده قطعات یدکی کمپرسور ارتباط برقرار کنید.

بهترین تامین کننده قطعات یدکی کمپرسور

تامین کننده قطعات یدکی باید ضمن عرضه قطعات با کیفیت و جنس خوب مشاوره لازم را به مشتریان ارائه دهد. شرکت اطلس تجهیز صنعت آسیا بهترین سیستم هوای فشرده را در کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه در اختیار مشتریان قرار می دهد. این شرکت دارای نام تجاری اطلس ایرکو است و خدمات گسترده ای در زمینه هوای فشرده به مشتریان عرضه می کند. در صورت نیاز به کمپرسورهای اسکرو و هر گونه قطعات جانبی کافی است وارد سایت شرکت شوید و از میان برندهای گوناگون مناسب ترین قطعه مورد نیاز خود را سفارش دهید. ثبت سفارش در این شرکت بسیار ساده است و پشتیبانان نیز در ساعت های متعدد آماده پاسخگویی به سوالات مشتریان هستند. شما می توانید از طریق تماس تلفنی، چت واتساپ یا  وبسایت ثبت سفارش کنید.

تامین کننده قطعات یدکی اطلس ایرکو با داشتن افراد متخصص در زمینه تعویض سرویس کیت های دوره ای یا هرگونه تعمیر کمپرسور در حال فعالیت است. با یک تماس ساده کارشناس مربوطه تیم متخصص خود را به محل مورد نظر شما اعزام خواهد کرد. در واقع شما پس از برقراری ارتباط با شرکت اطلس ایرکو می توانید از مشاوره های حضوری و غیر حضوری تیم فنی آن بهره مند شوید.

سنسور های اطلس کوپکو

سنسور فشار : سنسور فشار در کمپرسورها وظیفه اندازه گیری میزان فشار هوای خط و هوای داخل موجود در دستگاه را دارد. این قطعه از استیل ضد زنگ تولید می شود و دوامی بالا دارد که می تواند در دماهای گوناگون به کار گرفته شود. سنسور فشار در خروجی کمپرسور قرار می گیرد. از طریق سنسور فشار و فرمان پارامتر به کنترلر ، میزان تولید هوا کنترل میشود . قبلا این وظیفه به عهده پرشر سوییچ بوده . سنسور های فشار اطلس کوپکو انواع و تایپ های مختلفی دارند و برای هر مدل دستگاه و سال های مختلف تنوع محصول بسیاری وجود دارد. سفارشات این قطعه از طریق پارت نامبر ده رقمی امکان پذیر می باشد.

سنسور فشار اطلس کوپکو
سنسور فشار اطلس کوپکو

سنسور دما : دما مهم ترین پارامتر برای کنترلر می باشد. رنج دما کاری کمپرسورها اگر بیش از حد نامی بالابرود قطعا قلب کمپرسور یعنی واحد هواساز باعث آسی جدی میشود. از این رو به محض بالارفتن دما بیش از حد نامی، کنترلرها فرمان ایست و یا همان شات دان میدهد. سنسوردما اطلس کوپکو از نوع pt100وpt1000 می باشد . این سنسور در کمپرسورهای اویل اینجکت در قسمت خروجی واحد هواساز یعنی جایی که روغن و هوا به صورت فشرده و ترکیب شده از واحد هواساز خارج میشود، قرار گرفته است و در کمپرسورهای اویل فری ممکن است تعداد بیشتری استفاده شده باشد. زمانی که دمای کمپرسور کاهش و یا افزایش پیدا می کند، وظیفه قطع و یا وصل عملکرد دستگاه را دارد. سنسور دمای اطلس کوپکو دارای تنوع بالایی هستند که افراد متناسب با دستگاه خود خریداری می کنند.

سنسور دما اطلس کوپکو
سنسور دما اطلس کوپکو

فیلترهای اطلس کوپکو

کارایی تمامی فیلتر های موجود در کمپرسور به یکدیگر مرتبط می باشد و تاثیر مستقیم بر عملکرد سایر فیلترها دارد. به طور مثال در صورتی که اختلالی در کارایی فیلتر هوا به وجود آید، امکان خرابی فیلتر روغن کمپرسور نیز وجود دارد.

فیلتر روغن: فیلترهای روغن کمپرسورها وظیفه صافی روغن های که به عنوان خنک کننده و روان کننده در قسمت های چرخ دنده، برینگ ها، روتورهای اسکرو در گزدش است را دارد. در کمپرسورهای اسکرو اویل اینجکت به دلیل این که هوا به همراه ذرات گرد و غبار با روغن ترکیب میشود نیاز به صافی و فیلتر روغن بوده. درون این فیلترها سوپاپی وجود دارد که در زمان پر شدن فیلتر روغن راه خروجی از این بخش را داشته باشد. فیلتر روغن های اطلس کوپکو ساختاری ویژه دارند که با سایر محصولات مشابه خود تفاوت بسیاری دارند. همچنین فیلتر روغن های اطلس کوپکو در تنوع های مختلف به لحاظ سایز، ظرفیت، ابعاد، چپ گرد و راست گرد بودن، نوع روغن های مورد استفاده و حداکثر فشار کاری، تولید میشوند.

فیلتر روغن اطلس کوپکو ATLAS COPCO OIL FILTER 1613 6105 90
فیلتر روغن اطلس کوپکو ATLAS COPCO OIL FILTER 1613 6105 90

فیلتر سپراتور: در کمپرسورهای اویل اینجکت و یا روغنکاری شونده بخشی وجود دارد که باید روغن از هوای خروجی جدا شود، این عملیات به وسیله فیلتر سپراتور انجام می شود. فیلترهای سپراتور با توجه به مدل قرارگیری در کمپرسور و ظاهرشان به دو دسته تقسیم بندی می شوند. اندازه ی ذرات موجود در هوا در فرایند جداسازی اهمیت بالایی دارد. فعالیت فیلتر سپراتور با فیلتر هوا متفاوت است.

1625-7253-00
فیلتر سپراتور اطلس کوپکو ATLAS COPCO OIL SEPARATOR ELEMENT 1625 7253 00

فیلتر هوا: فیلترهای هوا در کمپرسور وظیفه از بین بردن آلودگی های اطراف را دارد تا ازو ورود آن ها به داخل کمپرسور جلوگیری کند. فیلتر هوا با توجه به کاربرد، مواد اولیه و سایز انواع گوناگونی دارد که با توجه به دستگاه انتخاب و خریداری می شود. از بین رفتن آلودگی های موجود در فضا توسط فیلتر هوای کمپرسور، سبب افزایش طول عمر دستگاه خواهد شد.

فیلتر هوا کمپرسور اطلس کوپکو
1622-1855-01 فیلتر هوا کمپرسور اطلس کوپکو 1622185501

چرخ دنده های اطلس کوپکو

حتما بخوانید  علت وجود روغن در خروجی کمپرسور و خط هوای فشرده

به وسیله چرخ دنده های موجود در کمپرسور می توان عملیات انتقال قدرت را به خوبی انجام داد. چرخ دنده ها در قسمتی به اسم شفت ایرند قرار می گیرند و با استفاده از آن ها می توان میزان هوادهی دستگاه و همچنین مقدار فشار کاری دستگاه را تغییر داد.  چرخ دنده ها در محفظه ای به اسم گیربکس قرار دارند که با استفاده از گیربکس می توان دور دستگاه را به میزان دلخواه و بدون نیاز به گشتاور بالا برد.

کابل و سوکت اطلس کوپکو

کابل و سوکت در کمپرسورها با توجه به عملکرد و محل قرارگیری در دستگاه انواع مختلفی دارند. از مدل های مختلف کابل و سوکت می توان به کابل و سوکت سنسورهای فشار، کابل و سوکت برد کنترلی، کابل و سوکت سنسور دما و کابل و سوکت شیر برقی اشاره کرد که از مهم ترین انواع کابل و سوکت هستند. کابل ها سوکت ها در اندازه و کارایی های متفاوتی تولید می شوند.

کابل و سوکت های اطلس کوپکو
کابل و سوکت های اطلس کوپکو

کنترلر و ماژول

یکی از مهم ترین بخش های هر کمپرسور کنترلر و ماژول موجود است. به وسیله کنترلرها می توان فرآیندهایی که در کمپرسور انجام می شود را کنترل کرد و در صفحه نمایشی آن ها را به نمایش گذاشت. کنترلر ها دارای 4 بخش ورودی آنالوگ، اینترلاک ها، خروجی ها و نمایشگر و کیپد هستند که هر کدام وظیفه مهمی را در کمپرسور بر عهده دارند. در زمانی که اختلالی در کارایی این قطعه به وجود بیاید باید موارد مهم در بخش سخت افزار و نرم افزار بردهای کنترلی کمپرسور مورد بررسی قرار گیرد.

1900520002
Brand : َAtlas Copco | اطلس کوپکو Description : Mkv Elektronikon SD CONTROLLER |  MK5 کنترلر الکترونیکون P/N : 1900 5200 02| 1900520002 | 1900-5200-02

کیت های اطلس کوپکو: کیت سرویس یا کیت تعمیرات به مجموعه ای از قطعاتی گفته می شوند که مصرفی هستند و نیاز به تعویض دارند. در کمپرسورها کیت های مختلفی وجود دارد که هر کدام کارایی متفاوتی دارند. کیت های موجود در کمپرسور شامل کیت ترموستات، کیت آب بندی، کیت تخلیه اتوماتیک، کیت آنلودر ولو، کیت مینیمم چک ولو و موارد دیگر است. هر کیت در کمپرسور وظیفه مشخص و ویژه ای دارد.

کیت ترموستات: کیت های ترموستات وظیفه مهم خنک کردن روغن موجود در کمپرسور و در اصل کنترل دمای خود دستگاه را بر عهده دارد. این کیت شامل فنر، سنسور حرارتی، و هسته برنجی می باشد.

کیت ترموسات
کیت ترموسات

کیت مینیمم چک ولو : کمپرسورهای اسکرو نیاز به قطعه ای جهت به حرکت درآوردن روغن در کمپرسور در هنگام بی بار بودن دستگاه دارد. فشار هوای درون کمپرسور در زمان آنلود بودن دستگاه به شدت کم می شود، در نتیجه کاهش گردش روغن داخل کمپرسور رخ می دهد. در این شرایط دمای روغن و کمپرسور بالا میرد و به مرور زمان قطعات کمپرسور دچار اختلال و خرابی می شوند. کیت مینیمم چک ولو با تنظیم گردش روغن در این زمان از این اتفاق ها جلوگیری می کند.

کیت سرویس اویل استاپ ولو چک ولو
کیت سرویس اویل استاپ ولو چک ولو OIL STOP VALVE AND CHECK VALVE KIT 

کیت آب بندی: کیت های آب بندی در کمپرسور شامل اورینگ، گسکت، بوش و کاسه نمد می باشد . در قسمت واحد هواساز که روغن جهت روانکاری و خنک کاری روتورها و بلبرینگ ها در جریان هستند بوش و کاسه نمد گیربکس را از سمت الکترو موتور آب بندی کرده و مانع خروج روغن از سمت گیربکس می شود.

کیت تله آبگیر اطلس کوپکو
کیت تله آبگیر اطلس کوپکو ATLAS COPCO WSD 250 DRAIN VALVE KIT 2901 0749 00

کیت آنلودر ولو: در کمپرسور های اسکرو میزان هوای ورودی به داخل دستگاه باید توسط قطعه ای به اسم کیت آنلودر ولو که یک شیر مکانیکی-برقی می باشد، کنترل شود. در صورتی که آنلودر باز باشد هوا پس از کشید‌ه شدن به درون ایرند، فشرد‌ه می شود. اگر آنلودر بسته شود این عملیات (فشرد‌ه سازی) صورت نمی گیرد. آنلودر در دو مود نرمالی کلوز و نرمالی اوپن طراحی شده است. کیت آنلودر معمولا شامل اورینگ ها، گسکت ها، فنر، پیچ و … می باشد.

کیت آنلودر ولو اطلس کوپکو
کیت آنلودر ولو اطلس کوپکو ATLAS COPCO UNLOADER VALVE KIT 2901 1539 00

کیت چک ولو: در کمپرسورهای اسکرو اویل اینجکت بعد از ترکیب روغن و هوا ، به دلیل آنکه در هنگام توقف الکتروموترو روغن در واحد هواساز تخلیه نشود از این ولو استفاده میشود و همچنین جهت جلوگیری از برگشت هوا از مخزن سپراتور به واحد هواساز.

کیت اویل استاپ چک ولو ATLAS COPCO OIL STOP/CHECK VALVE KIT 2901 0217 02
کیت اویل استاپ چک ولو ATLAS COPCO OIL STOP/CHECK VALVE KIT 2901 0217 02

کیت اویل استاپ ولو: در مسیر گردش روغن، یک ولو یه اسم اویل استاپ ولو وجو دراد که این ولو اولا هنگام که روتورها شروع به گردش میکنند باز شده و اجازه ورود روغن را میدهد در ثانی به دلیل چک ولو داشتن اجازه برگشت روغن را نمیدهد.کیت اویل استاپ معمولا شامل اورینگ، فنر، سیل واشر و هسته برنجی می باشد.

کیت اویل استاپ چک ولو اطلس کوپکو ATLAS COPCO OSV/CV KIT 2906 0961 00
کیت اویل استاپ چک ولو اطلس کوپکو ATLAS COPCO OSV/CV KIT 2906 0961 00

2 دیدگاه برای “معرفی انواع قطعات کمپرسور اطلس کوپکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *