دلایل دمای بالای کمپرسور های اسکرو چیست؟

دلایل دمای بالای کمپرسور های اسکرو چیست؟

امروز‌ه کمپرسورها یکی از مهم ترین بخش صنایع گوناگون محسوب می شوند که در تولید تجهیزات مختلف دگرگونی عظیمی به وجود آورد‌ه اند. در طی فعالیت کمپرسورها ممکن است اختلالاتی به وجود آید که درصورت عدم پیگیری به موقع، احتمال بروز خطرات بزرگ تری وجود دارد.

افزایش ناگهانی دمای کمپرسورها، یکی از مهم ترین ایرادهاییست که ممکن است برای دستگاه به وجود بیاید. این افزایش دما که در کمپرسور اطلس کوپکو با خطای High Temerature ظاهر می شود؛ نشان می دهد که خللی در عملکرد دستگاه و یا قطعات اطلس کوپکو ایجاد شد‌ه است.

گاهی ممکن است فشار زیاد کاری در دستگاه سبب افزایش دمای آن باشد که در این صورت شاید مجبور به تعویض قطعات اساسی و یا حتی خود کمپرسور شوید. بروز نقص فنی نیز در قطعات اصلی دستگاه احتمال بالا رفتن دما را به همراه دارد. در این مقاله به بررسی برخی عوامل مهم در افزایش دمای کمپرسورها می پردازیم.

اگر شما به دنبال خرید قطعات اطلس کوپکو مانند فیلتر سپراتور کمپرسور و انواع فیلتر روغن کمپرسور و… هستید برای استعلام قیمت میتوانید در تماس باشید.

برخی عوامل مهم در افزایش دمای کمپرسورها

برخی عوامل مهم در افزایش دمای کمپرسورها
برخی عوامل مهم در افزایش دمای کمپرسورها

فضای قرارگیری کمپرسور

محل قرارگیری کمپرسور شاید به ظاهر بی اهمیت باشد؛ اما در حقیقت اولین نکته ای که باید مدنظر بگیریم تا عمر دستگاه بیشتر شود و عملکرد بهتری داشته باشد، فضایی است که قصد دارید کمپرسور را قرار دهید. اولین موردی که باید برای مکان کمپرسور در نظر بگیرید، صاف بودن محل نهایی است. درصورتی که کمپرسور در مکانی صاف قرار نگیرد برخی قطعه های آن به درستی کار نمی کنند.

نکته ی دوم برای انتخاب یک محل مناسب، پاکیزگی فضا است. اگر فضایی که کمپرسور را در آن قرار می دهیم آلودگی داشته باشد، برخی قطعات مانند فیلترها و رادیاتور دچار آلودگی می شود که در نهایت موجب افزایش دمای کمپرسور می شود. مهم ترین مسئله در محل قرارگیری کمپرسور که باید مورد بررسی قرار بگیرد؛ تهویه هوای مناسب می باشد. اگر دستگاه در فضایی قرار داد‌ه شود که تهویه مناسب نداشته باشد و هوای گرم تولید شده توسط کمپرسور به خارج از محیط کمپرسوخانه هدایت نشود دمای محیط بالا رفته و دستگاه داغ می شود و احتمال خرابی آن افزایش می باید.

حتما بخوانید  اطلس کوپکو

قطعات استفاده شد‌ه در کمپرسورها

قطعاتی که در تولید کمپرسورها مورد استفاده قرار می گیرند باید سایز مناسبی داشته باشند تا در عملکرد آن مشکلی به وجود نیاید. استفاده ار قطعه هایی کوچک تر از حد استاندارد، سبب خرابی دستگاه و بالا رفتن دمای آن می شود مانند سایز واحد هواساز سایز رادیاتور روغن و … و در برخی کمپرسورها از قطعات بزرگ تری نسبت به استاندارد به کار می گیرند، این کار سبب کاهش فشار وارد‌ه به دستگاه می شود. استفاده از قطعه های بزرگ تر به دستگاه کمک می کند تا هوادهی بهتری داشته باشد و دمای آن افزایش نیابد. منظور از قطعات سایز صحیح واحد هواساز، پایپینگ و اتصالات، سایز رادیاتورو …

چک و بررسی کمپرسور به صورت منظم

بررسی کمپرسور از مهم ترین کارهاییست که می تواند عمر دستگاه شما را طولانی تر کند. در صورتی که در زمان های منظم کمپرسور چک شود، از جدی شدن مشکلات کوچکی که در قطعه ها وجود دارد جلوگیری می کند. عدم رسیدگی به کمپرسور باعث بالا رفتن دما و در نهایت خرابی دستگاه خواهد شد.
چک کردن مرتب و منظم مانند چک کردن سطح روغن، چک کردن دمای دستگاه، چک کردن تهویه مناسب رادیاتور و..

بررسی سیستم خنک کننده ی کمپرسورها

این سیستم چند بخش مختلف دارد که در کاهش دمای کمپرسور تاثیر بسزایی دارند. یکی از بخش های موجود در این سیستم، فن کمپرسور است که به عنوان خنک کننده روغن در کمپرسور وجود دارد. زمانی که با افزایش دمای کمپرسور مواجه باشیم باید ابتدا باید فن را چک کنیم تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل شود. در صورتی که فن مشکلی پیدا کرد‌ه باشد برای تعمیر آن، باید به یک متخصص مراجعه کنید.

میزان و کیفیت روغن موجود در کمپرسور

وجود روغن در کمپرسورها کمک بسیاری به کنترل دمای کمپرسور می کند. ممکن است به علت استفاد‌ه از روغن با کیفیت پایین دستگاه با افزایش دما مواجه شود. حتی اگر از روغن باکیفیتی استفاد‌ه شود، باید بعد از مدتی روغن را تعویض کرد زیرا با گذشت زمان روغن آن کیفیت اولیه را ندارد و نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد. همچنین مقدار روغن موجود در دمای کمپرسور تاثیر مستقیم دارد چراکه اگر میزان روغن به حد مناسب نرسد، نمی تواد دما را کنترل کند.

بررسی میزان فرسودگی قطعه ها

گاهی در کمپرسور با گرفتگی قطعه ها روبرو می شویم که در نتیجه دستگاه به سختی کار می کند. این گرفتگی در قطعه ها با بررسی و پیگیری به موقع برطرف می شود و عملکرد دستگاه بهبود می یابد. همچنین بر اثر گرفتگی ها و با گذشت زمان قطعات دچار فرسودگی می شوند. بیشترین تاثیر در کنترل دما را قطعات بخش هواساز دارند؛ در نتیجه اگر بعد از گذشت چند سال دمای کمپرسور شما بالا رفت قطعه های این قسمت را توسط یک متخصص بررسی کنید.

حتما بخوانید  تفاوت اصلی کمپرسورهای اسکرو اویل فری و اسکرو اویل اینجکت چیست؟

اهمیت فیلترها و رادیاتور در دمای کمپرسور

فیلترهای موجود در کمپرسور در تمیزی بخش های مختلف اثر زیادی دارند. اما بعد از مدتی خود فیلترها کثیف شد‌ه و وظایف خود را به درستی انجام نمی دهند. در نتیجه دمای کمپرسور افزایش می یابد و در عملکرد آن اختلال به وجود می آید. برای افزایش کارایی این فیلترها باید در زمان های مناسبی آن ها را بررسی و تمیز کرد.

در صورت کثیف شدن فیلترها، رادیاتور نیز با ذرات غبار دچار خرابی می شود. زمانی که این اتفاق برای رادیاتور رخ دهد، دمای کمپرسور بالا می رود و انتقال دما به درستی انجام نمی شود. بهترین راهکار برای جلوگیری از این اتفاق ها تمیز کردن رادیاتور در فاصله زمانی معین می باشد.

بهترین کار برای جلوگیری از بالا رفتن دمای کمپرسور و خرابی آن، خرید قطعاتی با کیفیت بالا می باشد. خرید قطعات با کیفیت باید از منابع معتبری با سابقه در شرکت های معتبر باشد.

شما میتوانید همچنین مقاله چرا دمای کمپرسور بالا میرود را مطالعه بفرمایید.

برای مشاوره رایگان با تیم مهندسین ما در تماس باشید.

شماره تماس ما

  • تلفن: 02188866200
  • تلفن: 02188866300

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *