علت وجود روغن در خروجی کمپرسور و خط هوای فشرده

1625-7253-00

این مطلب در خصوص کمپرسورهای اویل اینجکت است ، تفاوت کمپرسور اویل فری و اویل اینچک در مقاله ای جداگانه پرداخته شده است.

دستگاه های اویل اینچت یعنی دستگاه های روغن کاری شونده، بر اساس خنک کاری روغن انجام میشود. پس ابندا به ساختار این نوع دستگاه میپردازیم.

روتورها واحدهای هواساز (ایرند) اویل اینجکت (روغن کاری شونده) بر خلاف واحد های هواساز اویل فری (فاقد روغن) فاقد پوشش کوتینگ بوده بنابراین به همراه هوا روغن وارد هواساز جهت خنک کاری میشود و از طریق فیلتر سپراتور روغن از هوا جدا میوشد. حال اینکه چه میزان زوغن وارد خط هوای فشرده میشود لازم است یه چند موضوع اشاره شود اول آنکه میزان 3PPM روغن در هوای خروجی در کمپرسورهای اطلس کوپگو مجاز بوده و این مقدار روغن از طریق لاین فیلتر که در خروجی کمپرسور نصب میشود، جدب میشود اما چنانچه روغن بیش از این باشد لاین فیلترها توانایی جذب ندارند و در نتیجه روغن وارد خط میشود.

حال میپردازیم به این موضوع که چرا روغن بیش از 3پی پی ام است.

1- فیلتر سپراتور

همانطور که اشاره شد فیلتر سپراتور وظیفه جدا سازی روغن از هوا را دارد، پس زمانی روغن از هوا به درستی جدا نشود میتوان فیلتر سپراتور رو عامل این امر دانست. کیفیت فیلتر سپراتور و عمر این فیلتر کاملا دخالت در این پروسه دارد. با تعویض به موقع فیلتر سپراتور و استفاده از فیلتر سپراتور اصل احتمال زیاد این مشکل بر طرف میشود.

2- بررسی اسکونج لاین scavenge line

لوله scavenge line یا لوله ساکشن، لوله ای است که قسمت انتهایی آن به کف فیلتر سپراتور به فاصله کم قرار دارد، به تعبیه این لوله به این دلیل می باشد تا روغن های باقی مانده و یا عبور شده از فیلتر سپراتور که در کاسه پایین فیلتر سپراتور جمع میشود، از طریق این لوله به واحد هواساز (ایرند) برگشت داده میشود تا این مقدار روغن باقی مانده وارد هوا خروجی نشود.

حتما بخوانید  تامین کننده انواع قطعات کمپرسورهای هوای فشرده در ایران

حالا به هر دلیل اگر این لوله خمیده و یا از فیلتر سپراتور جایگزین استفاده شده باشد ، طوری که ارتفاع سطح انتهای لوله ساکشن با کف فیلتر سپراتور از استاندارد خارج شود ؛ روغن تخلیه نمیشود و همراه هموا به خارج میشود.

3-نوع روغن

چنانچه عمر روغن تمام شده باشد ویسکوزیته یا گرانروی (Viscosity)  آن پایین آمده درنتیجه عبور از فیلتر سپراتور راحت تر شکل میگیرد و فیلتر سپراتور قادر به جداسازی آن از هوا نمی باشد در نتیجه فرار روغن شکل میگیرد.

نتیجه گیری چنانچه روغن موجود در خط هوای فشرده در حدی نمی باشد که دستگاه کمپرسور به صورت هفتگی روغن کم کند توجه شما به سمت لاین فیلتر ها باشد اما در صورتی دستگاه کمپرسور به صورت هفتگی روغن کم میکند موارد فوق را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *